Wszyscy tęsknimy za smakiem grzybów leśnych, więc gdy tylko nadchodzi sezon na grzybobranie nie wolno go przeoczyć i koniecznie udać się na poszukiwanie rydzów i borowików. Najlepiej smakują przyrządzone na świeżo. Oczywiście by zachować nieco na później warto zamarynować lub zamrozić swoje ulubione grzyby. Takie zapasy pozwalają wykorzystać je zimową i  wiosenną porą kiedy jeszcze nie można wyruszyć na nowe grzybobranie. Zanim jednak minie cudowny czas zbierania grzybów, staramy się je wykorzystywać na bieżąco. Niektórzy kultywują tradycję przygotowując łatwe dania z grzybów, jakie robiły babcie i mamy. Są to potrawy z grzybów gotowanych i blanszowanych. Jeśli zbiór nie był zbyt obfity i mamy w koszyku rozmaite rodzaje to można je ugotować razem w przysłowiowym jednym garnku. Jednak należy pamiętać, że niektóre grzyby jak kurki i rydze mają swój specyficzny smak. Te nie powinny być mieszane z innymi grzybami. Jeśli jednak mamy podgrzybki, prawdziwki i koźlarze nadają się one do wspólnego gotowania. Zupa z nich przyrządzona będzie z pewnością smaczna.

Z kolei grzyby o barwie pomarańczowej takie jak wspomniane kurki i rydze najlepiej gotować osobno. Skoro mowa o rydzach to w polskich lasach rośnie inny grzyb, z którym łatwo je pomylić. Jest to wełnianka mleczaj. W postaci surowej grzyb ten jest trujący, po obgotowaniu traci właściwości trujące, jednak nadal odznacza się goryczkowym posmakiem. W Polsce jest wpisany na listę grzybów niejadalnych, natomiast w niektórych krajach północnej Europy, po obgotowaniu grzyby te są umieszczane w beczkach i kiszone podobnie jak kapusta. Uznawane są przez to za przysmak. A czy można w domowych warunkach kisić grzyby i czy są one smaczne.

Kiszenie grzybów:
grzyby najlepiej rydze lub borowiki, koźlarze, maślaki
0,5 szklanki kwaśnego mleka
4 łyżki cukru
Kisi się kapelusze, najpierw oczyszczając a następnie obgotowując. Po tym procesie muszą zostać dokładnie odsączone i osuszone. Pozostawia się je do wystygnięcia. Do kiszenia przygotować należy kamienny garnek gdzie układa się ciasno kapelusze lub całe grzyby. Przesypuje się je co jakiś czas solą i polewa roztworem kwaśnego mleka z cukrem a na koniec zalewa wodą tak by przykryła grzyby całkowicie. Na koniec garnek należy nakryć talerzykiem, obciążyć go i zostawia na 3 tygodnie.